Çocuğunuz İlkokul'a Hazır mı?Türkiye'nin akademik başarısı en yüksek okullarından biri olan Taş Mektep'in Genel Müdürü Pedagog Dr. Ali Akdoğan, İzmir'in Aliağa ilçesindeki vatandaşlar ile konferansta buluştu.

Aliağa Çok Amaçlı Sosyal Tesislerinin Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen söyleşiye ebeveynler çocuklarıyla birlikte katıldı. Dr. Ali Akdoğan, yaklaşık 2 saat süren söyleşisinde, 60-72 aylık çocukların ilkokula başlamasına karar verirken hangi kriterlerin göz önünde bulundurulması gerektiği konularına değindi.

Okula başlamanın bir olgunluk gerektirdiğini ifade eden Pedagog Dr. Ali Akdoğan, "Bu olgunluk belli bir zihinsel aktiviteyi yerine getirebilmeyi içerir. Bu zihinsel aktivite; belli sayıları bilmeyi, zıtlıkları tanımlayabilmeyi, alt üst kavramlarını bilmeyi, bunları ayırt edebilmeyi gerektirir. Ayrıca olgunluk belli bir kas yeterliliğine, motorsal yeterliliğe sahip olmayı da gerektirir. Bu da, kalem tutmayı belli eşyaları taşıyabilmeyi, sıraya koyabilmeyi, bir eşyayı çekip alabilmeyi içerir. Duygusal açıdan da kendisini ve kendisi dışındakileri fark edebilmeyi, kendisi ile ilişkide olan yetişkin-çocuk ayırımlarını bilmeyi, sırasını bekleyebilmeyi, sabredebilmeyi gerektirir. Çocuk bütün bunları gerçekleştirdiği zaman duygusal açıdan da bir olgunluk seviyesine ulaştığını gösterir. Bu bakımdan olgunluk; psikolojik, sosyal, fiziksel ve zihinsel açıdan belli bir düzeye ulaşmış olmayı, yaştan bağımsız olarak gösteren bir husustur. Bunlar tam veya gelişmiş değil ise okul hayatında bazı zorluklar yaşanılabilir" diye konuştu.
E Okul Kayıt