E-Okul Öğrenci Uygulamaları GirişiE-Okul Öğrenci Uygulamaları (E-Okul sistemleri) ile ilköğretim ve ortaöğretimler için öğrenci not girişleri, devamsızlık girişleri gibi bir lüksü ile birlikte, öğretmenler için de vazgeçilmez bir sistem haline geldi,genel olarak iki tane sistemden oluşan ve eğitim amaçlı kullanılan bir uygulama alanıdır. E-Okul uygulamalarının bu yıl 5. Yılı oldu. Üstelik gayet sorunsuz bir şekilde, uzun yıllar boyunca hala kullanılmaktadır.

MEB - e-Okul Uygulamaları Giriş için Buraya Tıklayınız

e-Okul İlkÖğretim Uygulamaları Giriş için Buraya Tıklayınız

e okul öğrenci giriş sistemi,e okul öğrenci giriş sayfası,e okul öğrenci kayıt,e okul öğrenci karne notları,e okul öğrenci girişi ortaokul,e okul öğrenci notları öğrenme,
e okul öğrenci belgesi,e okul öğrenci kayıt yeri öğrenme

e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi Giriş için Buraya Tıklayınız

e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi Giriş için Buraya Tıklayınız

E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi

Veli Bilgilendirme Sistemi adın üstünde olan, öğrenci velilerini bilgilendirmek amaçlı hazırlanmış bir E-Okul projesidir. Bu E-Okul projesi ile birlikte hem aileler hem de öğrenciler, kolaylıkla not ve devamsızlıklarını takip edebiliyor. Aile ise öğrencinin durumunu yakından takip ederek, herhangi bir sorunla karşılaşıldığında direk, okul yönetimi ile temasa geçebiliyor.

“Not Saklama Dönemi Kapandı!”, böylece geçmişte karşılaşılan, ailelerine notlarını söylemeye çekinen öğrencilerin, psikolojik sorunlar yaşayarak, velilerinin karne günü öğrencinin notlarının öğrenmesi ile birlikte ortaya çıkan sorunların sonuna, E-Okul ve uygulamaları sayesinde geliniyor. Peki, E-Okul projelerinin bir ayağı olan veli bilgilendirme sistemi neleri kapsıyor?

E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi’ ne Erişim

Öncelikle E-Okul sistemine girdiğinizde, karşınıza bir ekran gelecektir. Bu ekrandaki en üst kısma resimde gördüğünüz karakterleri girmeniz gerekecektir. Daha sonra 11 haneli T.C. numaranızı ve okulunuzun size vermiş olduğu öğrenci numaranızı girmelisiniz. ”Tamam” butonuna tıkladığınızda E-Okul sistemine giriş yapmış olacaksınız..

Karşınıza bir duyuru ekranı gelecektir. bugün karşımıza gelen duyuru sisteminde karşılaştığımız bilgiler PYBS konusunu kapamaktadır. E-Okul duyurularını takip etmenizi önerebiliriz, çünkü içerisinde sizi olumlu şekilde yönlendirebilecek birçok sınav ve sistemden haberdar olmanızı sağlar.

E-Okul projesinin veli bilgilendirme ayağı olan Veli Bilgilendirme Sistemi’ nin üç adet ana menüsü vardır.

Sınav Bilgileri

E-Okul projesinin veli bilgilendirme ayağı olan Veli Bilgilendirme Sistemi’ nin menülerinde yer alan bilgilerden ilki “Sınav Bilgileri” dir. Bu sekmeye tıklayarak sınav ile ilgili tüm bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

Öğrenci Bilgileri

E-Okul projesinde öğrenciler ya da veliler için hazırlanan kısmın, öğrenciye ait bilgilerinin tümünü barındıran bir menüdür. Öğrenci bilgileri açılır menüsü içerisinde 12 adet uygulamayı kapsayan bir menüdür. Bu uygulamaları tek tek inceleyelim.

Duyurular: Duyurular kısmında E-Okul’ un size duyurmak istediği tüm bilgilere ulaşabileceğiniz bir alandır. E-Okul sistemini açar açmaz da aslında karşınıza ilk bu ekran çıkar. Bu ekrandaki bilgiler güncel olarak değişmektedir.

Devamsızlık Bilgisi: E-Okul tarafından hazırlanan devamsızlık bilgisi öğrencinin hangi günler tam gün , hangi günler yarım gün okula gitmediğini ayrıntılı bir şekilde gösterir. Ayrıca E-Okul, devamsızlık bilgisi öğrencinin raporlu, izinli olduğu günleri de ayrıntılı bir şekilde göstermektedir. Böylece, öğrencinizin okul takibini ayrıntılı bir şekilde gerçekleştirebilir, ve ergenlik çağından olan gençlerin bir sorun yaşadığını düşündüğünüzde onlara yardımcı olabilirsiniz.

Not Bilgisi: E-Okul tarafından hazırlanan veli bilgilendirme sisteminin not bilgisi kısmında öğrenciye ait ders listesini, kaç adet sınava girdiğini, bu sınavlardan kaç aldığını, performans ödevlerinden aldığı notları, varsa uygulama ders notlarını, ortalama puanlarını görebilirsiniz. Böylece geçmişte yaşanan karnelere çamaşır suyu sürme gibi öğrencileri sahtekarlığa yönlendirecek ve aileleri kandırabilecek işlemler de yapılamayacak. Böylece, E-Okul daha dürüst öğrenci yetiştirme için de katkı sağlamış oluyor.

Haftalık Ders Programı: E-Okul tarafından hazırlanan veli bilgilendirme sisteminin öğrenci bilgileri açılır menüsünde bulunan bu uygulama ile öğrencinin günlük ders saatlerini, hangi saatte ne dersini işlediğini veli biliyor, üstelik de öğrenci ona verilen ders programını kaybetmiş bile olsa, E-Okul sayesinde internetten hızlıca öğrenebiliyor, yine E-Okul sayesinde öğrenci derse hazırlıksız gitmemiş oluyor.

Sınav Tarihleri: E-Okul’ un sınav takvimi ayağı olan bu sistemi kullanarak siz de sınav tarihlerinizi öğrenebilirsiniz. E-Okul projesi notları girilmiş dersler ile girilmemiş dersleri ayırt etmek istemiş. Bu nedenle notları girilen dersleri E-Okul’ da pembemsi bir renk ile görebilirsiniz.

Aldığı Bilgiler: E-Okul’ un alınan belgeleri gösteren ayağı olan bir uygulamadır. Bu uygulamada taktir, teşekkür gibi belgeleri, hangi yıllar ve hangi dönemlerde aldığınızı E-Okul sayesinde öğrenebilirsiniz.

Yıl Sonu Notları: Yıl sonu notları ile sizde hangi yıllar, yıl sonu not ortalamanızın ne kadar olduğunu öğrenebilir ve E-Okul sayesinde hazırlandığınız sınavlar için gelecek puanları, buradaki bilgilerden faydalanarak öğrenebilirsiniz.

Sorumluluk/Ortalama Yükseltme Puanları: E-Okul, öğrencilerin girdikleri ve girecek olduğu sorumluluk ve ortalama yükseltme puanlarını gösteren bir uygulamadır. Bu sorumluluk ve ortalama yükseltme sınavlarını almıyorsanız, E-Okul’ un bu ayağında herhangi bir bilgi bulunmayacaktır.

Meslek Lisesi Alana Geçiş Sonuçları: Meslekliselerinde alana geçiş yani, E-Okul’ un sağladığı bu uygulama ile meslek liselerinde uzmanlaşacakları alanın, tercihlere yönelik bir şekilde belirlenmesi ve bu belirlenen bilginin E-Okul sistemine yansıtması ile belirlenir.

Teknik Lise Geçiş Sonuçları: Teknik lise öğrencilerinin geçişleri hakkında bilgilendirmelerde bulunan E-Okul sistemidir. Başvurunuzu ve sonucunu gösteren bir E-Okul sistemidir.

Nakil Durumu: E-Okul’ un öğrencilerin okullar arası değişikliği hakkında bilgilendirme de bulunan, nakil alma ve verme durumları hakkında bilgilendirmelerde bulunan bir uygulamadır. Bu uygulama ile ilgili nakil durumunu gösteren bir e-devlet uygulamasıdır.

E-Karne: E-Karne, kağıt üzerinde verilen karnelerimizin E-Okul’ un da katkısıyla digital sistem üzerinde dönüşümleri hakkında bilgi veren bir uygulamadır.Seçmeli Ders Seçim İşlemleri

Seçmeli ders seçim işlemleri de E-Okul’ un hayatımıza kattığı kolaylıklardan biridir. E-Okul sayesinde seçimlik dersleri öğrencilerimiz seçip, kaydedebiliyor. Böylece, E-Okul sayesinde de okulların işlemleri kolaylaştırılıyor.

Ayrıca E-Okul’un veli bilgilendirme sistemi ile geçmiş yıllara dönük öğrenci durumları da öğrenilebiliyor. E-Okul hem öğrenci hem öğretmen hem de idarecilerin hayatında büyük kolaylıklar meydana getirdi.

E-Okul Yönetim Bilgi Sistemi

E-Okul yönetim bilgi sistemi ile öğretmen ve idarecilerin kolaylıkla sistemlere erişmesi ve öğrencilerine ait bilgileri girmeleri gereken bölümdür. E-Devlet görüldüğü üzere sadece öğrenci ve velilere yönelik değil, öğretmen ve idarecilere yönelik kolaylıklar da getirdi.

E-Okul Yönetim Bilgi Sistemi’ ne Erişim

E-Okul yönetim bilgi sistemine girmek için ilgili adrese gidiniz. Resimde gördüğünüz kodu giriş kodu sekmesine yazınız. Kullanıcı adınız ve şifrenizi de girdikten sonra “Giriş” sekmesine tıklayınız. Böylece, E-Devlet Yönetim Bilgi Sistemi’ ne giriş yapmış bulunacaksınız. Buradaki sekmeleri kullanarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

E-Okul Sisteminde Okulların Durumu

E-Okul sisteminde okullarımız şube ve öğrenci listelerini tam ve doğru bir şekilde girmeliler. Nakil işlemlerini hızlıca halledip, E-Okul uygulaması ile bunları işlemeliler.

Sınıf listelerinde yapmaları gereken düzenlemeleri yapmalılar ve E-Okul sisteminde istenen tüm bilgileri doğru, eksiksiz bir biçimde girmeliler. Böylece E-Okul sistemi daha faydalı bir hale gelecektir.

E-Okul sistemlerine öğrenci fotoğraflarını acilen kaydetmeliler. Sınav belgelerinde, E-Okul sisteminde bulunan fotoğraflar kullanılmaktadır.( Lise Giriş)

Devamsızlık bilgilerini E-Okul sistemine hızlı ve günlük olarak işlemeliler.

Okul ve idarecileri E-Okul sisteminde bulunan, öğretmenlere şifre vermek ve not girişi yetkilendirme işlemlerini zamanında yapmaları için yetkilendirmek zorundadırlar.

Okullar E-Okul sisteminde yer alan resim, yazı, açıklama ve duyuruları takipte kalmalı ve zamanında iş ve işlemleri yerine getirmeliler.

E-Okul Sisteminde İlçe Milli Eğitim Müdürlerinin Durumu

İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri E-Okul kapsamında okulların yapmaları gereken işlemleri sağlamak ve kontrol etmeleri gerekmektedir.

Devamsız öğrencileri takip etmek ve E-Okula girişlerini takip etmekle görevlendirilmişlerdir.

E-Okul işlemlerini zamanında yapmayan okulları uyarmak ile görevlendirilmişlerdir.

E-Okul sistemi günümüz Türkiye’sine ayak uydurmak için hazırlanmış ve çok çok verimli olan bir uygulamadır. Bu uygulamayı kullanan tüm vatandaşlarımız, başta veliler olmakla birlikte hallerinden çok memnunlar. Çünkü, çalışan bireylerin yoğunlukla yaşadığı günlerde velilerin okullara giderek kontrollerini yapmaları çok zaman alıyor. Veliler de bu kontrollerini online bir şekilde gerçekleştirerek, gerekli görülen yerlerde okul ile irtibata geçebiliyorlar.