İOKBS Başvuru ve Uygulama e-Kılavuzu İndir!

2018 PYBS Başvuru Kılavuzu İndirmek için Tıklayınız

PYBS 2018 başvuruları ne zaman yapılacak,PYBS 2018 başvuru şartları nelerdir,PYBS 2018 başvuru kılavuzu yayımlandı mı,PYBS 2018 başvuru tarihleri açıklandı mı,PYBS başvuruları için gerekli belgeler nelerdir,PYBS başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte öğrencilerin en çok merak ettği sorular MEB tarafından açıklandı.

Milli eğitim Bakanlığı 2018 Yılı Parasız Yatılılık Ve Bursluluk Sınavı (PYBS) Başvuru ve Uygulama e-Kılavuzunu yayımladı.

Bu kılavuzda; PYBS’yi kazanan öğrencilerin parasız yatılılığa veya bursluluğa yerleştirilmeleri ilgili usul ve esaslar yer almaktadır.5, 6, 7, 9, 10 ve 11’inci sınıflara yönelik olarak PYBS, Mayıs 2018 tarihinde Türkiye saatiyle saat 14.00’da, ÖDSGM tarafından yapılacaktır.

PYBS, tüm il merkezleri ile başvuru sayısına göre gerekli görülen ilçe merkezlerinde, yurt dışında ise sınava girecek en az 10 (on) öğrenci olmak kaydıyla; Lefkoşa, Riyad, Medine, Cidde, Tebük, Kuveyt, Aşkabat, Taşkent, Bakü ve Bişkek’te yapılacaktır.

5, 6, 7, 9, 10 ve 11’inci sınıfların sınav başvurusu; Mart- Nisan 2018 tarihleri arasında yapılacaktır. Ancak, 8’inci sınıf öğrencileri ayrıca PYBS’ye katılmayacak olup sadece başvuru şartları ile ilgili belgelerini bu tarihler arasında okul müdürlüklerine ibraz edecekler ve şartları taşıyanların başvurusu okul müdürlüğünce sistem üzerinden onaylanacaktır.

Parasız yatılılık veya bursluluk hakkından yararlanmak için sınava giren öğrencilerden; meslek lisesi, teknik lise, genel lise, imam hatip lisesi program türlerinde öğrenim gören 10. ve 11. sınıf öğrencileri, Ağustos 2018 tarihleri arasında okul müdürlüklerine başvurarak yatılılık ve bursluluk tercihlerini yapacaklardır. Tercih yapmayan öğrenciler bu haklarından yararlanamazlar.

8’inci sınıf öğrencilerinin ortak sınavlardan aldığı puanlara göre bursluluğa yerleştirme işlemleri yapılacaktır. Öğrenciler “PYBS Kılavuzu”na ve ilgili mevzuata, http://www.meb.gov.tr, http://www.odsgm.gov.tr ve http://oges.meb.gov.tr internet adreslerinden ulaşabilecektir.

Sınav başvurusunun yapılabilmesi için öncelikle öğrencinin e-okul sisteminde kayıtlı ve bilgilerinin güncel olması gerekmektedir.Açık Öğretim Lisesi, Meslekî Açık Öğretim Lisesi ve Açık Öğretim Ortaokulu öğrencileri parasız yatılılık ve bursluluktan yararlanamazlar.

Tutuklu ve hükümlü öğrenciler parasız yatılılık ve bursluluk sınavına başvuramazlar.Özel öğretim kurumlarında öğrenim gören öğrenciler PYBS’ye müracaat edebilirler;

Ancak sınavı kazananlar MEB’e bağlı resmî, örgün okul/kurumlarda (ortaokul, imam hatip ortaokulları ile ortaöğretim kurumları) öğrenimlerine devam etmeleri halinde bu haklarından yararlanabilirler.

Parasız yatılılık ve bursluluk kaydını kılavuzda belirtilen kayıt süresi içerisinde yaptırmayan öğrenciler bu haklarından vazgeçmiş sayılır.

Parasız yatılılığa hak kazandığı okula süresi içinde parasız yatılı kaydını yaptırmayan öğrencilerin ilgili yönetmelik gereğince parasız yatılılıktan bursluluğa geçirilmesi mümkün değildir.Parasız yatılı olarak öğrenimine devam eden öğrencilere ayrıca burs verilmez.

PARASIZ YATILILIK VE BURSLULUK SINAVI (PYBS) Başvuru ve Uygulama e-Kılavuzu İndir

2018 PARASIZ YATILILIK VE BURSLULUK SINAV TAKVİMİ